Zespół Szkół
Społecznego Towarzystwa Oświatowego
w Olecku
19-400 Olecko, ul. Młynowa 8, tel/fax 87 5202418,
REGON 51095990800023, NIP 8471440636,

zssto-olecko@wp.pl

...

          

 

       

 

W "Tygodniku Oleckim" nr 10 (790) z 6 marca br. ukazał się ciekawy felieton redaktora naczelnego B. Marka Borawskiego o naszej szkole. Zapraszamy do lektury.

Na początku pragnę donieść, że Szkoła Społeczna na Młynowej ma się dobrze. Na pewno ma się lepiej..., ba dużo, dużo lepiej niż rozsiewając złośliwe ploty opowiada Państwu o niej kilkoro niedoinformowanych lub po prostu zawistnych osób. Przybyło uczniów, tworzone są nowe klasy. Wszystko w normie.

Naturalnie, bywało lepiej. Ale, jak powtarzam, szkoła jest i będzie!

Trzeba też pamiętać, że ma znacznie lepsze wyniki nauczania, niż wszystkie szkoły miejskie, powiatowe czy wojewódzkie. Z niektórych zaś przedmiotów poziom punktowy jest nie do osiągnięcia dla żadnej ze szkół. Tabelka z wynikami jest drukowana na stronie 9 „TO”.

Dlaczego tak się dzieje? Po prostu mała ilość uczniów klasach i indywidualne podejście do ucznia. Dobra atmosfera i często zaangażowanie rodziców w edukację dzieci. Proszę Państwa, gdy nasze dziecko nie radzi sobie w nauce, gdy chorowało lub z jakiś innych przyczyn nie było w szkole fundujemy naszej pociesze korepetycje. A korepetycje to nic innego niż indywidualne nauczanie. To jest właśnie nauka w szkole społecznej.

Bywało, że w jednej klasie uczyły się dzieci wybitnie uzdolnione i bardzo trudne. Kiedy kończyły naukę w szkole i opuszczały jej mury wybitni byli dalej wybitni, a trudni stawali się dobrymi uczniami. Odwrotnie nie było nigdy. Znam wielu rodziców, a ja do nich też się zaliczam, którzy są wdzięczni za naukę swoich dzieci i będą tej instytucji oświatowej dalej wdzięczni choć ich pociechy wiodą już dorosłe, albo bardzo dorosłe życie. Bo, Proszę Państwa, najlepszą inwestycją jaką człowiek może podjąć, to inwestycja w naukę swoich dzieci. To można uogólnić nawet do samorządów i rządów państw. Nauka i zdrowie obywateli, zdrowie każdej rodziny jest najważniejsze. Reszta, w tym bunt nastolatków, minie jak katar.

A więc jeszcze raz powtarzam, szkoła społeczna ma się dobrze. Ma nowe plany, nowe zadania i jest potrzebna w naszym mieście, gminie i powiecie jak powietrze. Wychowała sporą grupę zacnych obywateli w jednych rozwijając ich zdolności, drugich ucząc i przystosowując do życia. Tak jak robią to, może mniej skutecznie, i inne szkoły. Bo szkoła społeczna (podstawówka, gimnazjum czy liceum), to szkoła naprawdę integracyjna.

W poniedziałek został wybrany nowy zarząd Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Są nowe plany, nowe zadania, nowe zobowiązania. Rozrosło się liceum. W tym roku będzie matura. Dyrektor i zarząd STO mają dużo do zrobienia. Myślę, zresztą wiem to na pewno, że ta szkoła jest niezbędna dla poprawnego funkcjonowania naszej Małej Ojczyzny. Wiem też, że kto twierdzi inaczej i działa przeciw istnieniu takiej placówki, działa przeciwko nam wszystkim.

B. Marek Borawski

Aktualnie online:
Ostatnia aktualizacja:  
Administrator

   

do góry

...

 Copyright © 2010 Zespół Szkół STO w Olecku